Responsive
Responsive
Responsive

Hakkımızda

40 yılı aşkın süredir alaşımlı takım çeliği sektöründe Türk sanayisine hizmet veren firmamız 1971 yılında ÖZ TİCARET OSMAN MİRASYEDİ adı altında kurulmuş 1997 yılında ise kurumsallaşarak ÖZ ÇELİK TİCARET LTD.ŞTİ. ünvanını almıştır.
 
Firmamızın çalışma prensibi stoklarımızda bulunan 4.000 tonun üzerinde DIN 17350 ve DIN EN ISO 4957 alaşımlı takım çeliği kalite ve diğer test standartlarına göre yüksek kalite seviyesinde üretilmiş soğuk iş, sıcak iş, plastik kalıp ve yüksek hız çeliklerini uluslararası kalite belgelerine sahip fabrikalardan doğrudan ithalat yapmak ve stoklarımızda bulunan yuvarlak, kare, lama, sac, levha ve blok kesitlerindeki alaşımlı takım çeliği ürünlerini müşterilerimizin siparişlerine göre istedikleri kalite ve ebatta kusursuz kesilmiş veya boy olarak en kısa sürede teslim etmekdir.
 
Isıl işlem sonrasında veya kullanım esnasında meydana gelen hasarların nedenlerini hızlı bir şekilde tespit edilmesi 21.yüzyılda artık bir zorunluluktur. Bu sebeble firmamız edindiği deneyim ve tecrübeler neticesinde hatalı yapılan bir ısıl işlemin kaliteli bir çeliğin kalitesiz olarak nitelendirilmesine neden olduğu gerçeğini kavramış ve bu amaçla 2005 yılında tam donanımlı modern bir metalürji laboratuvarı kurmuştur.
 
Metalürji laboratuvarımızda Elektro-mag 20 Kg yükleme kapasiteli deney amaçlı ısıl işlem fırını, Affri 206EX sertlik ölçüm cihazı, Time HLN-11A dijital portatif sertlik ölçüm cihazı, Metkon Servocut M-250 kesme cihazı, Metkon Metapress-M bakalite alma cihazı, Presi Mecapol P230 zımparalama ve parlatma cihazı, Krautkramer USM 35X ultrasonik hata dedektörü, Meiji IM7100 ve Nikon MA-100 50X–1000X büyütme kapasitesine sahip metalürji mikroskopları ve bu mikroskoplara bağlı Jenoptik ProgRes C10Plus CCD tipi 3.3 megapiksel ve DeltaPix Infinity X-32 CCD tipi 32 megapiksel görüntü çekme kapasiteli kameralar bulunmaktadır.
 
Sahip olduğumuz laboratuvar cihazları ile deney amaçlı ısıl işlem ve menevişleme, Rockwell ve Brinell tipi sertlik ölçümü, yumuşatılmış veya sertleştirilmiş malzemeden numune kesimi, kesilen numunenin bakalite alınması, bakalite alınan numunenin zımparalanması ve parlatılması, ultrasonik çatlak ve boşluk kontrolu ve son olarak ise metalürji mikroskopları ile SEP 1520, SEP 1614, SEP 1615 ve NADCA 207 standartlarına göre mikroyapı ve segregasyon, ASTM E 112’ ye göre ostenitik tane boyutu, ASTM E 45’ e göre metalik olmayan inklüzyon incelemesi ve yapılan incelemelerin CCD tipi kamera ile bilgisayar ortamında görüntülenmesi sağlanmaktadır.
 
Ayrıca laboratuvarımız sayesinde hasar analizlerine ilave olarak ithal ettiğimiz alaşımlı takım çeliklerininde satış öncesi kalite kontrolleri hızlı bir şekilde yapılmaktadır.
 
Sanayisi gelişen ve büyüyen bir ülke olarak kaliteli üretim yapabilmenin ancak kaliteli hammadde kullanımı ile mümkün olacağı bilincinde olan firmamız siz değerli müşterilerimiz ile birlikte ülke sanayisine katkıda bulunmaya devam edecektir.

Responsive